Haber

Öksürük şikayeti ile hastaneye gitti, midesinde onlarca tenya bulundu.

Brezilya’da şiddetli ve inatçı öksürük şikayeti ile hastaneye başvuran hastanın midesinde beyne ve göze ulaştığı anda ölmesine neden olacak onlarca tenya olduğu ortaya çıktı. Normalde zararsız olan tenyaların beyin veya göz dokularına girmesiyle ölümle sonuçlanan sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Hastanın domuz tenyasının genç formunun neden olduğu sistiserkoz adı verilen doku enfeksiyonu olduğu anlaşıldı.

Hastanın röntgeninde yüzlerce beyaz nokta tespit edildi. Bu beyaz noktaların kireçlenmiş parazit kalıntıları olduğu ortaya çıktı.

Hastayı tedavi eden Dr. Vitor Borin de Souza, Twitter’dan yaptığı açıklamada tenyaya yakalanmamak için yiyeceklerin yeterince yıkanması gerektiğini söyledi.

Epilepsi vakalarının yüzde 70’i tenyalara bağlıdır

Normalde bağırsaklarda yaşayan tenyaların sistierkozda kas ve beyin gibi dokulara girdiği bilinmektedir. Tenyalar girdikleri bu dokularda kist benzeri şişliklere neden olurlar.

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü, beyinde gelişen domuz tenyası larva kistlerinin dünyanın bazı bölgelerinde epilepsi vakalarının yüzde 70’inden sorumlu olduğunu iddia ediyor. Her yıl yaklaşık 2,5 milyon kişinin domuz tenyası ile enfekte olduğu düşünülmektedir.

 

KAYNAK: GÜNLÜK POSTA

tarakli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu