Haber

Turgut Kazan YSK’ya başvurdu: İnce’nin oyları geçersiz olsun

Ülke Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce dün cumhurbaşkanı adaylığından çekildiğini açıkladı. Bugün YSK’ya başvuru yapıldı ve İnce’nin kararı resmen açıklandı.

İstanbul Barosu eski Başkanı Avukat Turgut Kazan, YSK’ya başvurarak seçimlerde İnce’ye verilecek oyların iptalini istedi.

T24’te yer alan habere göre Kazan’ın YSK’ya verdiği dilekçede, 31 Mart’ta cumhurbaşkanı aday listelerinin kesinleştiği belirtilirken, Cumhurbaşkanlığı’na göre ilk oylama öncesi oluşacak eksiklikler nedeniyle listenin değişmeyeceği hatırlatıldı. Seçim Makalesi.

Buna göre İnce’nin isminin oy pusulasından çıkarılamayacağı belirtilen dilekçede, istifanın tek taraflı bir irade beyanı olduğu ve kabule tabi olmadığına dikkat çekildi.

Dilekçede, istifa eden adayın oy pusulasının değiştirilemeyeceği için yüzde 50’den fazla oy alsa dahi cumhurbaşkanı seçilemeyeceği anlatılırken, “Bu hukuki gerçek gösteriyor ki bir adaya verilen oylar, Oylamadan önce istifa eden hiçbir zaman geçerli sayılmaz.14 Mayıs münasebetiyle yapılacak ilk seçimde yüzde 50’sinin yurt içinde ve yurt dışında verilen/kullanılacak oyların aynı olmasına karar verilmesi gerektiği söylendi. +1’in doğru ve sağlıklı bir şekilde belirlenmesi, tartışma ve itirazlara yol açmaması için istifasını açıklayan İnce için geçerli sayılmaması gerekir.

haber-agli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu