Ekonomi

Avrupa’da şahinlerin sesi yükseliyor

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) şahin üyesi Martins Kazaks, yatırımcıların faiz artırımlarının Temmuz ayında sona ereceğini düşünmemeleri gerektiğini söyledi.

Kazaks, Bloomberg’e telefonda “Henüz net olduğunu sanmıyorum” dedi. Daha gidecek çok yolumuz var ve enflasyonu kontrol altına almak için daha fazla faize ihtiyaç olabilir” dedi.

Piyasalardaki faiz fiyatlamasına da değinen Kazaks, önümüzdeki yılın bahar aylarında yapılacak faiz indirimi fiyatlamasını “ciddi derecede erken” olarak yorumladı.

Kazaks, “Önce faiz oranlarını yükseltmemiz gerekiyor” dedi. Son ilginin nerede olduğunu bilmiyoruz. Sonrasında faiz oranlarını yeterince kısıtlayıcı seviyelerde tutmamız gerekiyor” dedi.

Kazaks, ABD faiz oranlarını indirse bile ECB’nin faiz oranlarını artırmasının veya sabit tutmasının mümkün olduğunu söyledi.

Kazaks, “ABD ve Euro bölgesi enflasyon dinamikleri biraz farklı. Bu nedenle, belirli bir zamanda farklı politika tercihleri ​​gerekebilir. “Bunu göz ardı etmem ama yine de spekülatif olur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu