Ekonomi

20 ay sonra cari fazla verdi!

ANKARA (İGFA) –Merkez Bankası’nın açıkladığı ödeme istikrarı verilerine göre cari işlemler hesabında altın ve elektrik hariç 5 milyar 584 milyon dolar fazla oluştu.

Ödemeler dengesi bilanço dış ticaret açığı Haziran’da 3 milyar 697 milyon dolar oldu. Bu dönemde hizmet istikrarından 5 milyar 19 milyon dolar giriş, seyahat kaleminden net gelir ise 4 milyar 203 milyon dolar oldu.

BAKAN BOLAT: KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİZ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, haziran ayında 20 ay sonra cari işlemler hesabında fazla verdiğini belirterek, “Haziran ayında 2,6 milyar dolar açık veren cari işlemler hesabı, geçen yıl bu yıl haziran ayında 674 milyon dolar fazla verdi.Böylece 2021 ekiminden bu yana ilk kez aylık fazla verdi.altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı 5.6 milyar dolar fazla verdi.”

Bakan Bolat, “Ödemeler dengesinde tanımlanan dış ticaret açığı Haziran ayında yüzde 42,5 azalarak cari fazlada 3,7 milyar dolar olarak gerçekleşti” dedi. Bu kalemde seyahat kaleminden elde edilen gelirler 0,5 artışla 4,8 milyar dolara yükseldi.Haziran ayında hizmet ihracatımız 97,3 milyar dolar ile rekor kırdı. Ticaret Bakanlığı olarak kararlılıkla faaliyetlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

haber-kirikhan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu